– Målet vårt har vært å finne nye, biologiske alternativer til kjemisk plantevern i salat- og agurkproduksjon, tilpasset norske forhold, forklarer prosjektleder Tage Thorstensen i AgriBiotix AS.
I flere år har Tage vært på jakt etter bærekraftige alternativer som styrker salatplantenes eget immunforsvar og kan erstatte kjemiske plantevernmidler på sikt.
Prosjektet har vært ledet av AgriBiotix AS, i tett samarbeid med forskningsinstituttet NIBIO og flere aktører i grøntnæringen. Blant annet har agurkprodusent Guren gartneri bidratt med verdifulle innspill og praktiske erfaringer fra forsøk i kommersiell drift, mens Pronofa har levert insektfrass (insektmøkk) til testene.
Tester på salat og agurk
Utgangspunktet for prosjektet var en idé om at vekstfremmende jordbakterier og insektfrass kunne forsterke hverandres effekt. Målet var planter som både vokser bedre blir mer motstandsdyktige mot sykdommer som gråskimmel og ulike råtesykdommer.
For å teste dette ble en rekke bakterier, hentet fra ulike steder i Norge, prøvd ut i kontrollerte forsøk på salat og agurk. Effekten ble sammenlignet med løsninger som allerede er tilgjengelige på markedet.
– Resultatene viser at flere av bakteriene vi har testet, har en tydelig positiv effekt på både plantevekst og plantehelse. I gjentatte forsøk har flere kandidater gitt økt biomasse og redusert sykdomsutvikling, særlig mot gråskimmel og storknolla råtesopp, forklarer Thorstensen.
Viktige erfaringer underveis
Prosjektet har også gitt ny kunnskap om bruk av insektfrass. Effekten varierte betydelig mellom forsøkene, blant annet fordi sammensetningen endret seg fra batch til batch, avhengig av hva insektene hadde fått i fôr. Denne variasjonen gjorde det vanskelig å oppnå stabile resultater. Etter hvert ble derfor arbeidet dreid i retning av behandlinger basert på bakterier alene.
I laboratoriet undersøkes hvordan naturlige bakterier kan styrke salatplantenes vekst og motstandskraft mot sykdom.
– Vi har fått verdifull kunnskap om hvilke biologiske mekanismer som faktisk fungerer under norske veksthusforhold. Det gir oss et solid utgangspunkt for videre utvikling, sier Thorstensen.
Veien videre
Nå skal de mest lovende løsningene testes videre hos utvalgte gartnerier, med mål om å ta de første produktene et skritt nærmere markedet. Blant annet skal en av de mest lovende bakteriene prøves ut mot gråskimmel på jordbær ved Fosser gård.
– Ambisjonen er å gi næringen flere verktøy for å møte framtidige krav til miljøvennlig plantevern, og samtidig gjøre bærekraft til et reelt konkurransefortrinn for norsk grøntproduksjon, avslutter Thorstensen.