Landbruksdirektoratet, som har noteringsansvaret for priser i grøntsektoren, opplyser at de ukentlige målprisene for poteter, grønnsaker og epler er endret som følge av tilleggene. Målpriskurven for poteter er endret ved at det er gitt mer godtgjørelse for lagring til sent i sesongen. Målprisen for de ulike grønnsakene og epler har med få unntak fått relativt like prosentvise prispåslag.
Unntakene er tomat og epler, som begge har fått målpristillegg på rundt 3 prosent. Priskurvene er noe endret for kepaløk og gulrot der det er gitt lagringsgodtgjørelse. For de andre produktene er det tilnærmet uendrede målpriskurver.
I jordbruksavtalen ble det også enighet om å permanent sette øvre prisgrense til 16 prosent f.o.m. avtaleåret 2025–2026. Øvre prisgrense har vært midlertidig hevet fra 12 til 20 prosent i de siste avtaleårene.
Se jordbruksavtalens målpriser og øvre prisgrenser her:
- Målprisøkningene er noe lavere enn det grøntsektoren spilte inn i forkant av jordbruksforhandlingene, men vi er fornøyde med at myndighetene har tatt signalene fra oss om å justere priskurven for poteter. Å øke prisen ut over i lagringssesongen er nødvendig for å stimulere til investeringer i kjølelager og opplegg for å ivareta potetkvalitet ut over i lagringssesongen, sier organisasjonssjef Arve Gladheim.