Slik jobber Gartnerhallen for smart vekst i norsk grøntproduksjon

Cherrytomater i eske

Av: Gunn Jorunn Sørum  Foto: Opplysningskontoret for frukt og grønt - frukt.no
Sist oppdatert: 23. november 2025

Økt produksjon av norsk frukt og grønt må gå hånd i hånd med økt forbruk. Bare slik kan vi sikre lønnsomhet og forutsigbarhet for produsentene.

Vi vet at vi nordmenn bør spise mer frukt og grønt, fra dagens 3 porsjoner til minst 5, og aller helst 8.

Mulighetene for vekst i norsk produksjon er store, så hvorfor blir det ikke flere grøntprodusenter i Norge? Og hvorfor er det nødvendig å regulere produksjonen gjennom planer?

Et marked i balanse gir lønnsom grøntproduksjon

Grøntprodusentene henter størsteparten av inntektene sine fra markedet. Dersom alle kunne produsere fritt og ubegrenset, ville man raskt risikere overproduksjon. Resultatet? Prispress, svekket lønnsomhet, og hele næringen kan på sikt bli skadelidende.

Derfor jobber vi i Gartnerhallen for en balansert og ansvarlig vekst. Det betyr ikke at vi mangler ambisjoner: målet er 50 % volumvekst og 150 % verdivekst for perioden 2016 – 2030.

Lykkes vi med å øke forbruket av norsk frukt og grønt, kan også produksjonen vokse på en bærekraftig måte.

Er det umulig å bli frukt- og grøntprodusent i Norge?

Noen hevder at det er nærmest umulig å starte opp som frukt- og grøntprodusent i Norge. Det er ikke riktig – selv om også vi i Gartnerhallen skulle ønske at det var lettere enn det er i dag.

Å starte som bonde «fra scratch» krever store investeringer i gård, jord og driftsapparat. I tillegg vil man møte ulike reguleringer i de fleste produksjoner:

  • Frukt og grønt krever produksjonsplan, for eksempel i Gartnerhallen
  • Melk krever melkekvote
  • Gris krever husdyrkonsesjon

For dem som overtar en gård i familien, kan terskelen være noe lavere. Her følger ofte kvoter og planer med gården, og prisen er som regel lavere enn på det åpne markedet.

Rekruttering av nye grøntprodusenter

Gartnerhallen har i mange år hatt et stabilt medlemstall på cirka 1000 medlemmer. Hvert år kommer nye medlemmer til, mens noen melder seg ut.

De siste årene har vi i snitt fått 80 nye leverandører og medlemmer hvert år – både gjennom generasjonsskifter og helt nye etableringer.

Samtidig må vi dessverre avvise enkelte søknader. Dersom markedet ikke har behov for den varen bonden ønsker å produsere, må vi prioritere balansen og fellesskapet. Uten forbruksvekst må eventuelt eksisterende medlemmer redusere sin produksjon for at nye skal slippe til. Og uten noen form for planlegging vil man raskt få overproduksjon, reduserte priser og økt matsvinn.

Les også: Derfor vil ikke Gartnerhallen ha mottaksplikt

Riktig vare, til rett tid

Smart vekst handler ikke bare om å produsere mer. Det handler om å produsere riktig, til rett tid og i takt med markedets behov.

Gartnerhallen legger til rette for en balansert utvikling som både sikrer lønnsomhet for produsentene og som gir forbrukerne tilgang til mer norsk frukt og grønt.

Ja, det kan være krevende å starte som produsent, og vi vil gjøre alt vi kan for at det skal bli lettere. Samtidig er mulighetene absolutt til stede – særlig når man bygger videre på god markedsforståelse, samvirke og felles innsats.

Kort sagt: skal vi lykkes med å skape en bærekraftig og lønnsom vekst i norsk produksjon av frukt og grønt må vi også lykkes med å få flere porsjoner frukt og grønt inn på norske tallerkener. Og det er nettopp dette Gartnerhallen jobber for hver eneste dag.

Relaterte temaartikler

Nils Olve Gillund på åker holder to løk
20. november 2025     #Produksjon og marked
Reddiker og blomkål
29. november 2022     #Produksjon og marked
Landskap Frosta
28. oktober 2022     #Produksjon og marked

Bruk av informasjonskapsler

Dette nettstedet lagrer data som informasjonskapsler for å muliggjøre essensiell funksjonalitet på nettstedet, analyse samt personlig tilpasning og markedsføring.

Du kan når som helst endre innstillingene dine eller godta standardinnstillingene.

Les mer i Gartnerhallens personvernserklæring

Nødvendig
Analyse
Personlig tilpasning
Markedsføring
eller